Badania małych pacjentów

Wizyta w laboratorium nie musi być stresem ani dla dziecka ani dla rodziców. Największą rolę w przygotowaniu dziecka do tej wizyty odgrywają Rodzice.

Wizyta w laboratorium nie musi być stresem ani dla dziecka ani dla rodziców. Największą rolę w przygotowaniu dziecka do tej wizyty odgrywają Rodzice.

 

W zależności od wieku naszej pociechy przygotowanie do pobrania krwi będzie różne

 

W dzieci powyżej 2 lat informacje przekazane przez rodziców istotnie wpłyną na to co będzie się działo w laboratorium. Dobrze jest powiedzieć dziecku o tym, że pobrana będzie kropelka krwi, a badanie jest konieczne bo będzie można zobaczyć czy jest zdrowe i czy będzie mogło się bawić, grać w piłkę i jeździć na rowerze…

 

Czasami warto jest przywołać wspomnienia i opowiedzieć dziecku o własnych doświadczeniach podczas wizyty w laboratorium.

 

Można zaproponować dziecku zabranie swojego ulubionego pluszowego misia, który będzie go wspierał podczas pobierania krwi. Ważnym jest aby dziecko czuło się bezpiecznie, trzeba dziecko zapewnić o swojej obecności przy nim, o tym że będziemy trzymać je na kolanach ale jednocześnie podkreślić aby w czasie pobierania krwi nie ruszało się.

 

Każde pobieranie krwi boli, dziecko nie może być oszukiwane że jest inaczej, rodzice mogą się postarać porównać ten ból np. do ugryzienia komara, tak aby zminimalizować strach przed ukłuciem.

 

W laboratorium ważna jest współpraca zarówno rodziców jak i dziecka z osobą pobierającą krew. Proszę uważnie słuchać tych Pań a pobieranie będzie sprawne i prawie bezbolesne.

 

Badanie na czczo to odstęp 12-godzinny od ostatniego posiłku.

 

W przypadku najmniejszych dzieci do 2 lat utrzymanie tak długiej przerwy jest niemożliwe, dlatego na pobranie krwi z maluchami najlepiej zgłosić się tuż przed kolejnym posiłkiem, aby ta przerwa pomiędzy karmieniem była możliwie najdłuższa.

 

Dzieci w wieku 2-4 lat na badanie powinny się zgłosić bez posiłku rano.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym z lekką kolacją dnia poprzedniego, rano bez śniadania.

 

Dzieci w wieku szkolnym przygotowują się jak dorośli 12 godzin od ostatniego posiłku czyli lekka kolacja o 18 w dniu poprzedzającym badanie.

 

NIE TRAĆ CZASU – SPRAWDŹ SWÓJ WYNIK PRZEZ INTERNET